Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Patronka

Czcionka:

MARIA SKŁODOWSKA - CURIE

 

* * *

"Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie.

Trzeba wierzyć, że się jest do czegoś zdolnym

i osiągnąć to za wszelką cenę."

* * *

"Wszystkiemu podołać i przed niczym nie ustępować".

* * *

"Jestem z tych, którzy wierzą, że nauka jest czymśœ bardzo pięknym".


DZIECIŃSTWO

Maria urodziła się 7 listopada 1867 r. w Warszawie przy ul. Freta 16. Maniusia, mała pulchna dziewczynka z jasnymi lokami, nazywana przez mamę „Anciupecio” okazała się dzieckiem wyjątkowo zdolnym, obdarzonym niezwykłą pamięcią.

Już jako 4 - letnie dziecko umiała płynnie czytać. Lubiła przebywać w ojcowskim gabinecie, gdzie z zaciekawieniem przyglądała się zgromadzonym tam próbkom minerałów oraz licznym przyrządom fizycznym.

Jako 10 - letnia dziewczynka została przyjęta wraz ze swoją o 2 lata starszą siostrą Helenką na pensję. Była najlepszą uczennicą. Pamięć miała znakomitą. Wiadomoœści przyswajała szybko. W klasie chętnie pomagała koleżankom. Podczas nauki w domu najchętniej kładła książkę na stole, opierała się o niego łokciami, czoło kryła w dłoniach i zatykała uszy palcami. Gdy ją cośœ szczególnie zainteresowało – przestawała słyszeć i widzieć co się przy niej działo. Po roku zapisano ją do rządowego gimnazjum żeńskiego przy Krakowskim Przedmieśœciu w Warszawie. Chętnie uczyła się wszystkiego – matematyki, historii, francuskiego, niemieckiego, rosyjskiego oraz angielskiego. Kochała poezję. Jej ulubionymi poetami byli: Mickiewicz, Krasiński i Słowacki.

Maria wcześnie dowiedziała się jak życie bywa okrutne. Mając 9 lat utraciła swoją ukochaną siostrę Zosię, a dwa lata później umarła po długiej, nieuleczalnej chorobie matka. 11 - letnia dziewczynka bardzo dużo czytała, chowała się w książki, szukała w nich ratunku przed tym, co jeszcze dla niej za ciężkie, nie do zrozumienia (ciężka sytuacja finansowa rodziny, śmierć matki).


RODZICE I RODZINA          

Matka, Maria Bronisława z Boguskich Skłodowska była przełożoną jednej z najlepszych szkół dla dziewcząt w Warszawie. Była osobą niezwykłą, obok wybitnej inteligencji miała wielkie serce, niezłomne poczucie obowiązku. Posiadała w rodzinie wysoki autorytet moralny. Była dobra, wyrozumiała, tolerancyjna oraz bardzo pobożna.

Ojciec, Władysław po skończeniu uniwersytetu w Petersburgu pracował w Warszawie jako nauczyciel fizyki i matematyki w rządowych szkołach śœrednich, a także i w prywatnych. W 1868 r. został podinspektorem II - go Warszawskiego Gimnazjum Męskiego na Nowolipkach. Był człowiekiem spokojnym, posiadał szerokie zainteresowania – ciekawiła go przyroda, literatura, œświetnie znał polską i obcą poezję, tłumaczył wiersze z innych języków, a nawet sam je pisał.

Najstarsza siostra Zofia zmarła w 15 - tym roku życia na tyfus. Bronisława otrzymawszy dyplom lekarski na uniwersytecie paryskim. Wyszła za mąż w Paryżu za Kazimierza Dłuskiego, lekarza Polaka. Wspólnie założyli w Zakopanem sanatorium dla chorych na płuca.Helena, z męża Szalayowa, pracowała przez szereg lat w prywatnych szkołach warszawskich. Po wojnie zaangażowano ją do jednej z państwowych szkół średnich w wolnej Polsce. Brat Józef, po ukończeniu studiów medycznych został z czasem ordynatorem jednego z głównych szpitali warszawskich. Państwo Skłodowscy tworzyli wspaniałą rodzinę, a wszyscy jej członkowie byli ludŸźmi nieprzeciętnej miary.


MŁODOŒŚĆ

12 czerwca 1883 r. 15 - letnia Maria ukończyła gimnazjum jako pierwsza w klasie zdobywając złoty medal. Była wówczas osóbką niewielką, pulchną z miękkimi blond włosami i zaciętym spojrzeniem szarych oczu. Przez kilka następnych lat udzielała prywatnych lekcji w celach zarobkowych i uczęszczała jednocześœnie na wykłady tzw. „Latającego Uniwersytetu”. Była to w owym czasie nielegalna forma kształcenia. Wykłady, głównie z socjologii i nauk przyrodniczych, odbywały się w prywatnych mieszkaniach. Maria zachowała bardzo miłe wspomnienia ze spotkań z młodzieżą w czasie tych zajęć, atmosferę koleżeństwa i współpracy intelektualnej” – jak to okreœślała.

Jako 18 - letnia panienka wyjechała do wsi Szczuki do państwa Żurawskich obejmując posadę prywatnej nauczycielki. Tam wykorzystała wiedzę zdobytą na Uniwersytecie Latającym ucząc niepiœśmienne, zabiedzone dzieci chłopskie. Cz궜ć zarobionych pieniędzy wysyłała starszej siostrze Bronce, studiującej medycynę w Paryżu. W tym czasie przeżywała swą młodzieńcza miłośœć do Kazimierza – syna państwa Żurawskich. Mimo zranionych uczuć snuła plany naukowe. Zastanawiała się nad swoją przyszłośœcią. Zajmowała ją zarówno literatura, socjologia jak i wiedza śœcisła. Powoli jednak przez te lata samotnej pracy badając swoje zdolnośœci i upodobania zdecydowała się ostatecznie studiować matematykę i fizykę. Po 4 latach spędzonych na wsi Maria powróciła do Warszawy. W marcu 1890 r. dostała list od Bronki, w którym została zaproszona do Paryża. Niestety, zła sytuacja materialna nie pozwoliła jej na natychmiastowy wyjazd. Zmuszona była do podjęcia kolejnej pracy. Dzięki rocznym oszczędnośœciom mogła zrealizować swoje marzenia.

W listopadzie 1891 r. wyruszyła w trzydniową podróż do Paryża w wagonie IV klasy, całe mienie wioząc w małym, drewnianym kuferku.


STUDIA

3 listopada 1891 r. jako 24 - letnia kobieta zapisała się na Sorbonę. Teraz całe dnie spędzała na uczelni. Mieszkała w nędznych pokoikach bez wody, śœwiatła i ogrzewania, lecz wreszcie mogła uczyć się do woli.

Przed decydującymi egzaminami Maria stwierdziłam, że nie jest jeszcze w pełni przygotowana. Bała się, że nie zda. Jednak zdała i to najlepiej. Otrzymała upragniony licencjat nauk fizycznych  Uniwersytetu Paryskiego. Wkrótce zrobiła drugi - z matematyki.

Poza zajęciami Maria uczestniczyła w patriotycznych zebraniach studenckiej Polonii; brała nawet udział w przedstawieniach „Polska, która kruszy kajdany”. W 1894 r. poznała wybitnego fizyka francuskiego 35 - letniego Piotra Curie, który zaproponował jej korzystanie z własnego laboratorium a potem …małżeństwo.

W lipcu 1895 r. Maria Skłodowska i Piotr Curie wzięli cichy, skromny śœlub bez białej sukni i orszaku weselnego. Podróż pośœlubną odbyli na rowerach.


 

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Imieniny

Pozytywna myśl na dzisiaj: